Vratislav Hlava

61069. Krajina u Rabí

popis: Olej na kartonu, 71x100 cm. Signováno vlevo dole Vr. Hlava 1936. Rámováno.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

o autorovi: Rudolf Bém
Narodil se 13.4.1874 v Rabíně u Bosňan a zemřel roku 1955.
Jeho talent a zájem o malbu ho přivedly v letech 1893 - 1896 ke studiu malířství na Akademii výtvarných umění v Praze zpočátku v ateliéru prof. Františka Sequense a později v ateliéru prof. Vojtěcha Hynaise, autora opony Národního divadla. Úspěšné studium potvrzuje zisk pěti stipendií a závěrečné první ceny, spojené s čestným darem od tehdejšího místodržitele v Čechách. V tehdy novém 20. století se mu dařilo získávat další stipendia a navštívil Paříž, Mnichov, Itálii, Capri, Slovensko, Horňácko... Stal se držitelem řady ocenění. Roku 1908 byl poctěn cenou arch. Turka, roku 1909 za originálně pojatého "Krista" obdržel zlatý kříž s korunou, zlatou medaili a diplom "Grand Prix" v Haagu. Roku 1913 získal cenu L. Schmidta a vysoké stipendium paní Mohr-Piepenhagenové pro krajináře. A to bezprostředně po Antonínu Slavíčkovi. Byl členem spolku Mánes a Jednoty výtvarných umělců. Jeho obrazy zakoupilo pět ministerstev. Nacházel přízeň u řady významných a kulturních osobností, které také často portrétoval. Například malíře Josefa Mánesa, básníka Jiřího Karáska ze Lvovic, houslovou virtuosku Marii Heritesovou-Kohnovou i operní pěvkyni Emu Destinnovou (oba dámské portréty jsou trvale vystaveny ve Vodňanech) aj.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 26 000 Kč.

dražba ukončena: 01.07.2021 22:45:25

vyvolávací cena: 1 000 Kč

vydraženo za: 10 000 Kč