Olej na dřevě, 47x24 cm. Nesignováno. Rámováno.
Stav: Malba mírně poškozena. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Na zadní straně znalecký posudek akademického malíře F. Sembdnera z roku 1943.
Nejdelší strana: 58 cm
Toto dílo nabízí jedinečný pohled na jednu z prací Vojtěcha Hynaise, na kterém umělec zachytil postavu ženy s dítětem v náručí. Hynais se zde představuje jako autor, který si coby adept postavení salonního umělce výborně osvojil způsoby práce akademické malby. Dáma je do formátu obrazu zasazena na střední osu, jak pohled upírá na dítě, které chová na rukou. Skloněná hlava a jemná gesta prozrazují niterné pouto mezi oběma postavami. Něžnému kouzlu okamžiku přispívá také celková teplá poetická barevnost a hladké pojetí malby, které Hynais dovedl do takřka dokonalé podoby. Obraz se přesně v tomto duchu může pyšnit zastoupením typických rysů Hynaisova malířského projevu, k nimž neodmyslitelně patří luminiscentní kolorit čistých světlých odstínů, vytvářející dojem prozářenosti, statuární velká forma zobrazených figur, anebo precizní vystižení charakteru materiálů, zde například rozdílu v povaze textilií. Velmi krásně je na díle zachycen i krajinný rámec. Máme zde před sebou špičkovou práci jednoho z velikánů českého umění s velmi vysokou hodnotou.
o autorovi: 1854 – 1925
Malíř, autor současné opony Národního divadla. Studoval na vídeňské Akademii, na stipendium v Římě a v Benátkách, též na pařížské Akademii. Patří k umělcům generace Národního divadla, od r. 1894 byl profesorem pražské Akademie výtvarných umění. Během života získal řadu ocenění doma i v zahraničí.