Olej na plátně, 68x49 cm. Signováno vpravo dole V. Bartoněk. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 90 cm
Na předkládaném obraze český figuralista, velmi zdatný malíř portrétů a žánrů Vojtěch Bartoněk prezentuje figurální výjev z tržiště. Bartoněk se na výjevu soustředí na okamžik setkání účastnic trhu, které se shromáždily na přípitek. Autor zde typicky pracuje s realistickou zřetelnou paletou, která je v tomto případě laděna do příjemných šedavých tónů ozvláštněných jasnými barevnými odstíny prodávaného ovoce a dopadajícího světla. Velkou pozornost věnoval rozložení kompozice, která je nenuceně svedena na střed a navozuje dojem spontánního zaznamenání všední chvíle. Obraz však osloví také vysoce zkušenou a přesvědčivou technikou, která skvěle vyhovuje realistickému rázu pozoruhodné momenty. Všechny jmenované rysy svědčí o tom, že Bartoněk dokázal plně využít svůj pozorovací i výtvarný talent, který podpořil zběhlým zvládnutím techniky. Jedná se o kvalitní obraz, který nadchne svou bezprostředností a harmonickým propojením jednotlivých komponent.
o autorovi: 1859-1908