Olej na kartonu, 36x49 cm. Signováno vlevo dole V. Tittelbach 57. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 53 cm
Nabízený obraz Vojtěcha Tittelbacha se řadí k dílům z 50. let 20. století, v nichž tento malíř navázal na své předválečné výtvarné směřování. Na výjevu se objevuje scéna z masopustu s mozaikou tvarů, barev a postav sdružených v životné kompozici na centrální ose obrazové plochy. Hovoříme zde o poloze Tittelbachovy tvorby, v níž se projevovala blízkost k expresionismu a částečně také surrealismu. Na obraze tudíž vyniká zvláště výrazný malířský přednes a nekonvenční námět. Autor se částečně odpoutává od přímého zobrazení reality ve prospěch subjektivního autorského vidění. Příznačná je uvolněná malířská technika a živý kolorit, který podtrhuje celkový expresivní výraz. Suverénní volnost rukopisu se zde krásně prostupuje s volbou motivu a barevným řešením. Vojtěch Tittelbach patří k velmi ceněným autorům českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století, o čemž svědčí i to, že jsou jeho díla zastoupena v mnoha sbírkách, včetně Národní galerie.
o autorovi: 1900 - 1971
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 760 000 Kč