Vlastimil Košvanec - Léto

Nejdelší strana: 98 cm

Olej na plátně, 70x90 cm. Signováno vpravo dole V. Košvanec. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Přirozená neokázalá krása podpořená suverénním malířským přednesem. Tak lze charakterizovat předloženou malbu Vlastimila Košvance, studenta Hynaisova ateliéru na pražské Akademii výtvarných umění, který velmi úspěšně tvořil a vystavoval v první polovině 20. století. Experimenty s různými výtvarnými směry na spektru od realistické malby po impresionismus a postimpresionismus mu umožnily dospět k vlastnímu osobitému projevu založenému na sensualistickém zacházení s barvou i rukopisem. Tuto polohu jednoznačně podporuje také volba motivů, mezi nimiž malíř preferoval soudobý život, moderní ženu a záznam plnosti života společnosti, které příležitostně doplňují nekřiklavé symbolistní znaky. Přesně takový je obraz s názvem Léto, který prezentuje polonahý ženský akt. Z výjevu doslova čiší důraz na intenzitu smyslového vnímání. Štíhlá modelka je zachycena v nenucené uvolněné póze, jako by byl divák jejím důvěrným společníkem, s nímž si žena vyměňuje přímý pohled. Výjev je zasazen do svěží krajiny, kterou autor podal uvolněným rychlým rukopisem. Velmi direktně působí také rozzářená paleta. Intenzivní krásu dané situace, a snad až opojení z ní, malíř dokázal zachytit prostředky, které jsou bytostně vlastní malířské tvorbě. Přestože byl Vlastimil Košvanec po nějakou dobu jako malíř opomíjen, dnes je jeho tvorba velmi uznávána a zcela oprávněně se těší stále většímu zájmu odborného i sběratelského prostředí.

o autorovi: 1887-1961
Narodil se v pražském Karlíně. Studoval AVU u profesorů Hynaise a Bukovace. Malíř podobizen a karikatur činný též jako restaurátor. Studijně cestoval po Itálii, Francii, Albánii a Černé Hoře. Namaloval i několik podobizen významných osobností (Dr. Jiří Guth-Jarkovský,...).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 220 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
85325. Léto
Dražba ukončena:02.11.2022 20:03:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:110 000 Kč