Nejdelší strana: 60 cm
Olej na plátně, 25x50 cm. Signováno vpravo dole Beneš 70. Rámováno. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Všestranně nadaný český umělec Vlastimil Beneš výrazně zasáhl do více oborů. Předložené dílo je výborným reprezentantem jeho malířské tvorby, v níž se tento autor soustředil na zachycení poetiky městského prostoru. Civilistní námět pohledu na panoráma městské architektury malíř příznačně komponoval do horizontálního formátu, který traktují částečně abstrahované formy domů pozorované zástavby. Velmi pečlivě je řešena kompozice, která je založena na kombinaci přiznaných vertikálních a horizontálních linií doplněných o drobné křehce působící architektonické detaily. Stejnou pozornost umělec věnoval také uměřenému koloritu s harmonickým vyvážením odstínů z teplé a studené části spektra. Přestože zde Vlastimila Beneše poznáváme jako tvůrce, který přilnul k sumárnímu zjednodušení motivů přejatých ze skutečností, jeho architektonická silueta mistrně zprostředkovává dojem prostoru, jenž se před divákem pozorujícím město z výšky rozprostírá. Díky těmto prvkům se předložený obraz vyznačuje lehkou, snad až básnickou atmosférou, která neklamně svědčí o autorově snaze zprostředkovat zaujetí městskou krajinou. Jde o krásné dílo velmi ceněného malíře, jehož koupě zaručuje jistou investici.
o autorovi: 1919-1981
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 750 000 Kč