Akvarel, 43x29 cm. Monogramováno vpravo dole VB 45. Rám, pasparta, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 57 cm
Malba s názvem Rytíř Vlastimila Beneše představuje jako originálního malíře, který tíhnul ke stylizovanému redukovanému výrazu. Figura rytíře se skládá z jednoduchých částí, které dohromady vytváří kompaktní formální souhru. Tvary jsou do sebe zaklesnuté tak, že evokují pevnou neochvějnou postavu a zároveň působí svou spojitostí a monumentalitou. Beneš tím jen prokazuje, že i jako malíř přemýšlel v objemech. Na náboji nabízeného obrazu se kromě sumarizace a statuárnosti podílí také barevnost laděná do hnědého odstínu a celkové pojetí malby, které umně využívá možnosti akvarelu. V oproštěné formě, stejně jako v paletě, se projevuje autorova blízkost civilismu i úsilí o maximální sdílnost tvaru. Jedná se vysoce působivé dílo čelního autora českého umění 20. století, jemuž bylo bytostně vlastní plastické cítění. Koupi obrazu lze jedině doporučit.
o autorovi: 1919-1981
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 750 000 Kč