Vlaho Bukovac

58572. Rodinný portrét

popis: Olej na plátně, 59x59 cm. Signováno dole uprostřed Vlaho Bukovac Praha 1915. Rámováno.
Obraz spadá do autorova pražského období, které trvalo od roku 1903 až do umělcovy smrti. V Praze, kam ho přivedl do čela AVU jeho přítel z pařížských studií Vojtěch Hynais, vznikla celá řada portrétů. Představené dílo je pojato v konzervativním duchu, přesto mistrně vystihuje náladu a atmosféru, což je pro autora typické. Portrétovaní mají ve tvářích zaujetí, jako kdyby byli vtaženi do umělcovy tvorby a sami pozorovali, jak dílo vzniká. Zaujme i neobvyklý formát, kdy je výjev umístěn do kruhové kompozice. Dílo doporučujeme jako výbornou investiční příležitost i s ohledem na vzrůstající zájem o umění přelomu 19. a 20. století.

pozn.: Přiložena restaurátorská zpráva Šárky a Petra Bergerových, jejíž závěry byly konzultovány s MgA. Robertem Kavazovicem Horvatem (chorvatským znalcem Bukovacova díla), který autorství bez pochybností potvrdil. Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

o autorovi: 1855-1922
Narodil se v chorvatském Cavtatu u Dubrovníku. Studoval v Paříži u Alexandre Cabanela. V Praze působil jako profesor na AVU. Mezi jeho žáky patřili např. Emil Filla, Bohumil Kubišta, Bedřich Feigl a další. Ve své tvorbě zabýval převážně portréty a krajinomalbou. Svá díla signoval často velmi odlišně, a to Bukovac, Boukovatz nebo pseudonymem Andrez, v Bělehradě používal signaturu Bukovac psanou cyrilicí.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 400 000 Kč.

dražba ukončena: 28.04.2021 21:56:00

vyvolávací cena: 1 500 Kč

vydraženo za: 160 000 Kč