Vladimír Sychra - Slunečnice

Olej na kartonu, 46x70 cm. Signováno vlevo dole V. Sychra 55. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Zátiší se slunečnicemi od Vladimíra Sychry, studenta Akademie výtvarných umění, kde později jako pedagog sám vyučoval, prozrazuje fascinaci plným tvarem a sytou barvou této květiny. Slunečnice do obrazové plochy malíř zasadil v horizontální linii, která dává vyniknout tíži hmotných okvětí. Vizuální bohatost výjevu a výborné koloristické zpracování bezesporu podtrhuje způsob Sychrovy malířské práce, kdy autor pigmenty na podložku kladl v pastózním nánosu. Květiny díky tomu působí skutečně plně plasticky a životně. Objem podporuje také lokální grafická práce štětcem. Zmínit je třeba i barvené řešení obrazu, které je postaveno na realistickém sytě žlutém vyjádření květů slunečnic, které vyvažuje do studena laděné pozadí.  Spojnici mezi těmito dvěma momenty vytváří uvolněné doteky modré. Jde o vysoce atraktivní dílo vyspělého tvůrce, který již za života velmi aktivně vystupoval na domácí malířské scéně. Díla Vladimíra Sychry jsou zařazena i do sbírek Národní galerie v Praze, což samo o sobě svědčí o tom, že Sychra patří k čelním reprezentantům českého výtvarného umění 20. století.

o autorovi: 1903-1963

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 470 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
94636. Slunečnice
Dražba ukončena:31.05.2023 20:58:44
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:14 000 Kč