Vladimír Modrý - Modrý muž

Olej na plátně, 120x80 cm. Signováno vpravo dole V.V. Modrý 70. Olištováno.

Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Reprezentativní dílo významného českého malíře 20. století, umělce, o kterém se říká, že předběhl svou dobu. Vladimír V. Modrý (písmeno V vložil do svého jména jako poděkování své ženě Věře, která ho přes všechny těžkosti celý život inspirovala a podporovala) po své smrti téměř upadl do zapomění. Až v roce 2004 uspořádal jeho přítel prof. Knížák na jeho počest velkou výstavu a tím ho pro nás znovu objevil. Obraz Modrý muž je mistrovskou ukázkou jeho figurální tvorby spojené s fantasktními výjevy. Dramatičnost ústřední figury podporuje autorova skvěle zvládnutá práce se světlem, která kontrastuje s barevností ostatních prvků. Obraz je výbornou investicí pro milovníky českého malířství a náročné sběratele.

o autorovi: 1907 - 1976
Malíř, grafik. Studoval na UMPRUM v Praze u A. Hofbauera, V. H. Brunnera, Z. Kratochvíla, K. Špillara a B. Wachsmanna ml. V první polovině 40. let se věnoval malbě a intenzivnímu studiu barev. Po válce pracoval jako odborný učitel na základních a odborných školách v Plzni. Od roku 1955 byl ve svobodném povolání. Maloval rozměrné formáty, fantaskní krajiny. Navrhoval gobelíny, ilustroval pohádky, vytvořil také loutky a český betlém. Vystavoval se Svazem západočeských výtvarných umělců v Plzni, jehož byl členem.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč.

57281. Modrý muž
Dražba ukončena:31.03.2021 21:47:26
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:40 000 Kč