Olej na plátně, 60x80 cm. Signováno dole uprostřed V. Komárek. Rámováno.
Nejdelší strana: 99 cm
Zvěstování Vladimíra Komárka představuje v jeho typické lyrické poloze jako autora, který kladl důraz na vnitřní působení svých děl. Předložený obraz lze proto směle popsat jako dílo, na kterém tento pozoruhodný autor plně uplatnil svůj osobitý výraz. Jedná se o malbu s typicky jednoduchou frontální kompoziční skladbou se značně stylizovanými figurami aktérů zvěstování. Obrazu vládne šedá perleťová barevnost připomínající monochromní techniku en grisaille, kterou zde ozvláštňují modro-zelené prvky. Zobrazená gesta jsou jemná, intimní, podtrhující vnitřní význam zobrazeného okamžiku. Zřetelně se zde projevuje malířův sklon ke zpracování poetických, až meditativních témat, kterým výborně konvenuje redukované barevné i tvarové řešení. Vysoce ceněné práce Vladimíra Komárka jsou zcela oprávněně považovány za jedny z nejvyhledávanějších děl českého poválečného umění.
o autorovi: 1928 - 2002
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 215 000 Kč