Nejdelší strana: 95 cm
Olej na plátně, 81x65 cm. Signováno dole uprostřed V. Komárek. Rámováno. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Pozn.: Rám mírně poškozen. Dílo s názvem Zahrada patří k velmi krásným ukázkám tvorby Vladimíra Komárka, v níž se uplatňují všechny typické prvky přednesu tohoto autora. Jedná se o sugestivní výjev na hranici figurativní a abstraktní malby, v jehož centru se objevuje oblouk brány, na pozadí ubíhá částečně stylizované stromořadí. Ostatní obrazovou plochu zaujímá interní prostor jemných přechodů perleťové šedi. Na obraze jednoznačně zaujme tlumené barevné řešení založené na jemných pastelových odstínech, které podtrhují nevtíravou melancholii této imaginativní malby. Dojem snové krajiny ještě posiluje citlivě volená kompozice na střed, která diváka jakoby uvádí mimo realitu do vnitřního světa obrazu. Významnou úlohu hraje také plocha a částečně rozostřené linie, které navozují meditativní soustředěnou atmosféru. Jde o dílo, které je prodchnuto křehkou lyrikou, až jakousi vypravěčskou něhou, pomocí níž Vladimír Komárek velmi úspěšně rozvíjel proud imaginativního malířství. Komárek se právem řadí mezi čelní osobnosti české výtvarné scény minulého století, předložené dílo je toho zářným dokladem.
o autorovi: 1928 - 2002
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 215 000 Kč