Olej na kartonu fixovaném na dřevě, 40x50 cm. Signováno vpravo dole V. Beneš. Rámováno.
Olej na kartonu fixovaném na dřevě, 40x50 cm. Signováno vravo dole V. Beneš. Rámováno.
Zátiší z roku 1921 představuje autorovo oblíbené téma, ke kterému se vracel v průběhu celé své tvorby. Ač je zde patrná inspirace moderním francouzkým uměním i obdiv k dílu Bohumila Kubišty, obraz je projevem osobitého rukopisu Vincence Beneše. Ve zdánlivě neuspořádaném zátiší, které působí jako náhodně zachycený moment na kuchyňském stole, mistrovsky zachycuje různé struktury, které se zde uplatňují. Kontrast ostrých linií pomačkaného papíru, lehkost skla na sklenici s marmeládou a šťavnatá pevnost čerstvě rozsypaných citrónů spolu s minimalistickou paletou použitých barev vytváří vyrovnaný harmonický celek. Obraz je mistrovské dílo s vysokou sběratelskou hodnotou.
o autorovi: 1883 - 1979
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 650 000 Kč.