Vincenc Beneš - Kytice ve váze

Pastel na papíře, 50x40 cm. Signováno vpravo dole V. Beneš. Rám, sklo.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu číslo.

Nejdelší strana: 62 cm

Záznam kytice se slunečnicemi dovoluje ocenit typické rysy malířského projevu Vincence Beneše, ke kterým v prvé řadě patří svobodné zacházení s barevností a uvolněná rukopisná technika. Beneš na tomto pastelu volil pohled na bohatou kytici, kterou doplňuje několik plodů položených vedle vázy. Důraz na intenzivní barevné odstíny, zejména sytou modrou a žlutou, i mistrné zvládnutí techniky Benešovi umožnil dosáhnout perfektního naznačení objemů, prostoru i živosti květin. Intenzivní senzuální účinek je ještě stupňován kombinací barevných ploch s ponechanými liniemi, které dílu dodávají punc dynamiky a gestického zacházení s technikou. V obrazu kytice se projevuje Benešova schopnost vstřebat a rozvíjet stimuly modernistického malířství v osobité autorské syntéze. Obraz patří k těm pracím Vincence Beneše, které by rozhodně neměly uniknout pozornosti žádného sběratele.

o autorovi: 1883 - 1979

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 650 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
115501. Kytice ve váze
Dražba ukončena:29.05.2024 21:01:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:90 000 Kč