Olej na kartonu, 50x70 cm. Signováno vpravo dole V. Beneš. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Vincenc Beneš je jedním z nejvýznamnějších českých malířů 20. století, který se výrazně angažoval ve spolkovém životě. Ve své dřívější tvorbě byl silně ovlivněn fauvismem a kubismem. Později vyvinul osobitý styl tvorby s prvky expresionismu a charakteristicky výraznou paletou. Krajinomalba tvořila jeden z hlavních bodů Benešova výtvarného zájmu, jak to lze doložit i předkládanou malbou Domů u řeky, na níž lze sledovat příznačné stránky Benešova autorského projevu. Výjev zachycuje krajinnou scenérii s cestou, rybníkem a několika staveními. Je pojednán výraznou barevností s akcentovanými jasnými odstíny modré a červené. Za typický lze považovat také růžový nádech barvy na horizontu. Pozornost je třeba věnovat i Benešově suverénnímu uvolněnému rukopisu. Předkládaný obraz je velmi cenným reprezentantem díla této přední osobnosti českého malířství. Koupě díla nabízí vyhlídku vysokého zhodnocení.
o autorovi: 1883 - 1979
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 650 000 Kč.