Olej na plátně, 38x55 cm. Signováno vpravo dole Kafka 1932. Rám, sklo.
Olej na plátně, 38x55 cm. Signováno vpravo dole Kafka 1932. Rámováno, pod sklem.
Námětem tohoto Kafkova výjevu je průhled mostními oblouky, které se klenou nad vodou protékající městem. Malíř se rozhodl pro poměrně odvážnou, ale mistrně zvládnutou kompozici na střed, kterou uzavírají diagonální linie nábřeží a krajiny na pozadí. Odpovídá tomu i osobitá stylizace vlastní též dalším pracím Viléma Kafky, studenta pražské UMPRUM a Akademie výtvarných umění. Zejména jedinečná je na obraze skvělá práce s barvou. Divákův pohled směrují na vodním toku rozeseté lodě bez posádky zdůrazněné sytě modrou a červenou. Architektonický rámec připomene jižanská městská prostředí. Dílo lze bez nadsázky pokládat za reprezentativního zástupce malířova svébytného výkladu pozorované skutečnosti, jehož vysoká hodnota je nepopiratelná.
o autorovi: 1887 - 1972
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 24 000 Kč.