Vilém  Plocek - Pobřeží na Baltu

Tempera, 24,5x36,5 cm. Signováno vpravo dole Vilém Plocek 2000. Rám, pasparta, sklo.

Stav: Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

Nejdelší strana: 57 cm

Pozn.: Vilém Plocek byl současníkem Františka Tichého se kterým měl  jeden čas i společný ateliér. S Alešem Helceletem (herec, malíř, keramik) se dlouhá léta přátelil, proto na většině obrazů je věnování Alešovi. Obrazy datované do roku 1991 (včetně) jsou z pozůstalosti Aleše Helceleta. Obrazy datované 1998 – 2000 jsou jedny z posledních děl V. Plocka, zakoupené od autora synem Aleše Ivanem Helceletem. Aleš Helcelet, 1922 – 1992 herec, malíř, keramik, blízký přítel Viléma Plocka.

o autorovi: 1905 - 2001
Narozen v Brandýse nad Labem. Absolvoval odbornou školu bytového průmyslu na Žižkově. Malířství se učil pod vedením malířů J. Bendy a Fr. Tichého. Ve svém díle často zobrazoval prosté motivy ze svého rodiště. Později začalo v jeho tvorbě převažovat poetické vidění, v 50. letech zachycoval lyrickým způsobem také ruskou krajinu. Pracoval většinou v kombinovaných technikách akvarelu, pastelu a barevných tuší, čímž dosahoval pastelové jemnosti, měkkosti a tušové konkrétnosti. Vedle malby se zabýval i knižní ilustrací.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 26.000 Kč.

151030. Pobřeží na Baltu
Dražba ukončena:11.12.2025 21:19:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:5 500 Kč