Viktor Stretti - Koš s jablky

Nejdelší strana: 67 cm

Kresba, 28x40 cm. Signováno vlevo dole Viktor Stretti 1902. Rám, pasparta, sklo.

Pro toto zátiší si Viktor Stretti vybral motiv převráceného koše s jablky, který zpracoval velmi kultivovanou a vyspělou kreslířskou technikou. Stretti se na tomto díle rozhodl zdůraznit tradiční prostředky kreslířské techniky. Kompozici kresby vytváří diagonála, která akcentuje zlatý řez. Výjev je nasvícen z levé strany tak, že dopad světla na předměty umožňuje plné vyjádření jejich objemů, přičemž vržené stíny přispívají k celkovému zasazení zátiší do prostoru. Práce s prostorovostí vyvažuje naznačení detailů jablek anebo struktury proutěného koše. Redukovaným způsobem Stretti kreslil podložku i pozadí zátiší, které celkově navozuje ztišený lyrický dojem. Pro kresbu je typická lehkost a nenásilnost, kterou posiluje střídmost v práci s liniemi a texturou. Jedná se o skvělou ukázku umělcova kreslířského talentu, který se jasně projevoval i v autorově grafickém díle. Nabízené zátiší Viktora Strettiho lze bezesporu označit za vysoce kvalitní a reprezentativní dílo jednoho z nejznámějších českých umělců, který tvořil v první polovině 20. století.

Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

o autorovi: 1878, Plasy u Plzně - 1957, Praha

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
103935. Koš s jablky
Dražba ukončena:25.10.2023 20:19:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:6 000 Kč