Nejdelší strana: 95 cm
Olej na plátně, 73x58 cm. Signováno vpravo dole Viktor Stretti 1940. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Viktor Stretti patří k předním osobnostem české umělecké scény první poloviny 20. století. Přestože se proslavil zejména grafickou tvorbou, velmi důležitou součást jeho díla tvoří také malířské práce. Předložený obraz představuje krásný příklad kytice, na němž se uplatňuje autorův malířský talent a schopnost mistrně skloubit realistické zobrazení s neotrockým rukopisem. Klasickou vertikální kompozici na střed doplňuje kalíšek cigaret položený po levé straně vázy mezi dostředné linie zřasené draperie. Dojem hlubokého prostoru malíř vybudoval pomocí rozdílů v technickém podání pozadí a kytice jako takové. Právě způsob malířské práce podtrhuje atraktivitu tohoto krásného květinového zátiší, zejména živě vedené tahy štětcem na okvětích, vyjádření pevnosti a materiálu vázy anebo krásné lomené odstíny modré, fialové a žluté. Jde o prvotřídní a vysoce kultivované dílo suverénního autora, jehož koupi lze jedině doporučit.
o autorovi: 1878, Plasy u Plzně - 1957, Praha
Žák UMPRUM v Praze. Poté studoval na AVU (prof. Ženíšek) a v Mnichově na malířské škole prof. C. Marra. Navštěvoval rovněž ateliér grafické školy Petra Halma. Miloval Prahu, kterou často ztvárňoval ve svých dílech. Byl mistrem zejména leptu a litografie, maloval podobizny (T.G.M., E. Beneš), zátiší, žánry i pohledy na města. Na svých zahraničních cestách často maloval mořské pobřeží (pláže v Ostende,...). Tvořil také ex libris, ročenky a vánoční přání. Vytvořil také několik plastik (plaketa gen. Pellé). Vystavoval hojně u nás i v zahraničí.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 160 000 Kč