Nejdelší strana: 51 cm
Olej na překližce, 30x40 cm. Signováno vpravo dole V. Rolín. Rámováno.
Známý malíř polského původu Viktor Rolín spojil svou uměleckou kariéru s krajinnými výjevy, na kterých se uplatňuje expresivně pojaté nebe s objemnými mračny výrazných barev. Přestože do repertoáru jeho díla patří i jiné náměty volné krajinomalby či municiózní zátiší, zmíněná poloha je pro Rolína naprosto typická. Platí to i pro předloženou malbu, která zachycuje přírodu před bouří. Na výjevu se objevuje plochý terén redukovaný do spodní části obrazové plochy, které zcela dominují v teplém odstínu pojednaná nebesa. Kompozici akcentuje výrazný strom zasazený takřka na střední osu. Obraz nadchne dynamickým napětím, které vychází z jedinečné kompozice i důrazu na vystižení příprav bouře, k níž daný okamžik směřuje. Jedinečný moment představuje také zastoupení teplých oranžových a žlutých odstínů v prostorově rozvedených mračnech, které vytvářejí oslepující kontrast s tmavě zelenou vegetací krajiny. Obraz doslova dýchá intenzitou senzuálního působení, které tuto Rolínovu práci řadí mezi velmi reprezentativní ukázky malířova zralého díla.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
o autorovi: 1887 - 1942
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 75.000 Kč.