Viktor Barvitius - Podvečer v zimním lese

Olej na kartonu, 31x37 cm. Signováno vpravo dole VB. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu štítek.

Nejdelší strana: 49 cm

Poetická malba Viktora Barvitia založená na spontánním vnímání přírody a umírněné paletě je krásným příkladem díla tohoto malíře, ve kterém se prosazovaly prvky imprese při zachování realistického přístupu. Jde o střízlivý průhled přírodní scénou s velmi poetickým záznamem prchavého dojmu okamžiku. Kompozici obrazu určují vertikální linie stromů, za nimiž prosvítá horizont a světlem zalitá obloha. Pozornost na sebe kromě pastelových barev koloritu strhává uvolněný rukopis, který se zejména prosazuje ve vyjádření listoví v předním plánu obrazové plochy. Barvitius zde uplatňuje svůj typický cit pro výběr světlých projasněných scén, které působí čistě a průzračně. Kontaktem rychle vedených úderů štětce na podložku se spíše plošným zpracováním pozadí vzniká kontrast, který malbě propůjčuje velmi příjemnou a atraktivní vizuální atmosféru. Způsob uplatnění malířského výraziva svědčí o tom, že Barvitius právem zastupuje jednoho z předních tvůrců realistického proudu českého malířství 19. století. O hodnotě díla není třeba pochybovat.

o autorovi: 1834 - 1902

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 200 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
101391. Podvečer v zimním lese
Dražba ukončena:27.09.2023 21:28:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:11 000 Kč