Nejdelší strana: 90 cm
Olej na kartonu, 70x90 cm. Signováno vpravo dole V.V. Novák. Rámováno.
Krajinomalba tvořila jeden z hlavních zájmů Václava Vojtěcha Nováka, známého českého malíře, absolventa pražské Akademie výtvarných umění, který část svého tvůrčího období věnoval zobrazení jihočeských krajinných výjevů s typickým dlouhým horizontem s pohledem na průčelí vesnických stavení. K tomuto souboru lze řadit také předložený obraz Krajina s vesnicí, který divákovi předkládá všechny silné stránky projevu tohoto malíře v takřka dokonalé jednotě. Přední plán malby zaujímá obilné pole, za nímž se objevuje bílá fasáda statku. Zbývající část obrazové plochy autor vyhradil širému do dáli ubíhajícímu prostoru rurální krajiny, která se na horizontu stýká s krásným modrým odstínem nebe. Vedle kompozice je třeba vyzdvihnout pro autora příznačnou stylizaci, práci s barvou a naznačením prostoru. Jde o krásnou originální práci z Novákova díla, které plným právem vzbuzuje stále větší zájem odborné i sběratelské veřejnosti.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
o autorovi: 1901 - 1969
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 55 000 Kč