Václav Tikal - Kompozice

Tempera, 50x35 cm. Signováno vlevo dole Tikal 63. Rám, sklo.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Předložený obraz abstraktní kompozice zastupuje Tikalovu pozdní tvorbu z počátku 60. let minulého století, která byla výsledkem postupného rozvíjení imaginativní abstrakce. Na malbě se setkáváme se spletí pečlivě konstruovaných křivek s rozdílnými kvalitami, které se proplétají a vytvářejí jakousi síť, mřížoví či labyrint. Divák je tak vybízen k ponoru do tvarových kvalit této struktury, která žije svým vlastním rytmem a svou vlastní dynamikou. Nepostradatelnou součástí malby je osobité barevné řešení, které Tikal založil na umírněné paletě s převahou tlumené červené a zelené na pozadí. Struktura sama působí jako kaligrafická soustava, která do neurčitého prostoru vnáší prvek řádu, předvídatelnosti, ale také složitosti. Jedná se o dílo předního českého poválečného surrealisty, které má vysokou estetikou a samozřejmě také sběratelskou hodnotu.

Nejdelší strana: 59 cm

o autorovi: 1906 – 1965
Malíř, keramik, designér. Studoval na AVU v Praze u profesorů Obrovského a Nechleby. Zaměřoval se na surrealistickou a veristickou malbu, maloval krajiny, snové příběhy a portréty. Jeho obrazy zážitků z války patří k nejsilnějším protiválečným dílům 40. let. Věnoval se také designu keramiky a porcelánu. Byl členem Skupiny Ra, SVU Mánes, Nové skupiny K. Teigeho. Jeho práce jsou zastoupeny v NG v Praze, MG Brno a ve všech dalších významných českých galeriích.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 500 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
125404. Kompozice
Dražba ukončena:31.10.2024 22:26:22
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:75 000 Kč