Václav Špála - Zátiší s ovocem

Akvarel, 15x20 cm. Signováno vpravo dole V. Špála 42. Rám, pasparta, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 28 cm

Václav Špála patří ke klíčovým figurám českého moderního malířství. Šlo o malíře, který si v těsném kontaktu se zahraničním uměleckým děním vypracoval vlastní osobitý rukopis. Jeho typická poloha spočívala ve využití výrazné palety se zastoupením základních barevných odstínů formálně vymezených přiznanou linií. Toto pojetí soustavně rozvíjel právě ve výjevech zátiší s ovocem, k nimž patří i nabízené dílo. Pro Špálu je zcela charakteristický nejen výběr námětu, ale také suverénní práce s technikou, která předloženému akvarelu dodává výrazovou pádnost a přesvědčivost. Široké tahy štětcem kombinované s celistvými plochami v trefné malířské zkratce vystihují prostor, v němž je ovoce zasazeno, i objem plodů jako takových. Z výtvarného pojetí je naprosto zjevné, že Špála rozvíjeným vlastního přístupu dospěl k vrcholně působivému výtvarnému řešení, jemuž je vlastní maximální výrazová sdílnost. Toto Špálovo zátiší je toho zářným dokladem.

o autorovi: 1885-1946

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 10 200 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
99152. Zátiší s ovocem
Dražba ukončena:26.07.2023 21:54:18
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:55 000 Kč