Olej na kartonu, 21x29 cm. Signováno vpravo dole V. Špála Rám, sklo.
Pozn.: Přiložen písemný posudek znalce v oboru ekonomika ceny a odhady Zdeňka Knoflíčka. Dílo bylo 10.12. 2019 draženo v Galerii Platýz.
Nejdelší strana: 50 cm
Reprezentativní práce z klíčového období tvorby Václava Špály, jednoho ze sběratelsky nejžádanějších tvůrců české moderny, prozrazuje autorova východiska v umění velkých zahraničních osobností (Cézanne, Gogh, fauvisté). Tyto vlivy však Špála syntetizoval a propojil s vlastním uměleckým temperamentem, čímž dospěl k osobitému výrazu založenému na ostré vymezující linii ze segmentů přímých čar a výrazné elementární barevnosti. Efektu souzvuku komplementárních barev kladených na podložky bez valérových přechodů užíval od počátku druhé dekády 20. století. Toto nezaměnitelné pojetí rozvíjel právě na malbách zátiší, k nimž patří i nabízené dílo. Jedná se o základní motiv, který však umělci umožnil prozkoumávat možnosti vyjádření charakteru předmětů a jejich prostorových vazeb. Předkládané zátiší tvoří několik plodů umístěných na draperii. Jak již bylo naznačeno, pro Špálu je naprosto typická plně vyjádřená obrysová linie s ostrými hranami a plošné kladení jednotlivých odstínů. Tato metoda malířské práce dílu propůjčuje zvláštní výrazovou sílu a současně vytváří dojem krystalického charakteru, který je schopen zprostředkovat alternativní způsoby vidění a reprezentace skutečnosti tak, jak o to usilovali kubisté. Václav Špála nicméně i na tomto nanejvýš působivém díle prokazuje, že dokázal nalézt vlastní osobitou cestu, jak se s potřebou výtvarného vyjádření vypořádat. Koupě obrazu bezesporu představuje zcela mimořádnou sběratelskou příležitost.
o autorovi: 1885-1946
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 10 200 000 Kč.