Akvarel, 27x40 cm. Signováno vpravo dole V. Špála 30. Rám, pasparta, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 77 cm
Svěží akvarelová krajina z období vrcholné Špálovy tvorby, postavená na rytmu zjednodušených tvarů a typické, energické barevnosti. Meandrující řeka a pásy břehů jsou vedeny širokým, jistým tahem v modrých valérech, které se místy prosvětlují až do stříbřitých tónů. Kompozici oživují kontrastní akcenty žluté a jemně růžové – charakteristické „špálovské“ světlo, které rozkmitává celou scenérii.
Obraz působí lehce a moderně: krajina je redukována na znak a rytmus, přesto zůstává čitelná a přitažlivá svou atmosférou. Reprezentativní sběratelská práce významného českého modernisty, datovaná rokem 1930
o autorovi: 1885-1946
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 10 200 000 Kč.