Václav Špála - Nad řekou

Detail položky

Detail položky

Akvarel, 27x40 cm. Signováno vpravo dole V. Špála 30. Rám, pasparta, sklo.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 77 cm

Svěží akvarelová krajina z období vrcholné Špálovy tvorby, postavená na rytmu zjednodušených tvarů a typické, energické barevnosti. Meandrující řeka a pásy břehů jsou vedeny širokým, jistým tahem v modrých valérech, které se místy prosvětlují až do stříbřitých tónů. Kompozici oživují kontrastní akcenty žluté a jemně růžové – charakteristické „špálovské“ světlo, které rozkmitává celou scenérii.

Obraz působí lehce a moderně: krajina je redukována na znak a rytmus, přesto zůstává čitelná a přitažlivá svou atmosférou. Reprezentativní sběratelská práce významného českého modernisty, datovaná rokem 1930

 

o autorovi: 1885-1946
Malíř, grafik, ilustrátor. Studoval školu uměleckého zámečnictví v Hradci Králové, dále v soukromé škole Ferdinanda Engelmüllera, na UMPRUM v Praze kurz ornamentální kresby (Emanuel Krescenc Liška) a na AVU v Praze (Vlaho Bukovac, Franz Thiele). Dostal pokyn odejít, neboť "pracoval po celý rok mimo školu a směřoval k odchylným, v rámci školy neležícím uměleckým cílům". V počátcích své tvorby byl ovlivňován zahraničními umělci (Munch, Cézanne, van Gogh), posléze i kubisty. Ve 20. letech 20. století začal malovat krajiny (zelené a modré období), později kytice a zátiší. Byl členem skupiny Tvrdošíjní a SVU Mánes, podílel se na výtvarné aktivitě Osmy. Jeho práce patří mezi nejvyhledávanější díla českých moderních umělců.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 10 200 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
152404. Nad řekou
Dražba ukončena:28.01.2026 20:53:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:75 000 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
75 000 Kč limit (22.01.2026 20:43:38) 19358
70 000 Kč limit (21.01.2026 9:35:28) 19810
70 000 Kč 21.01.2026 9:35:29 19358
65 000 Kč limit (18.01.2026 22:24:10) 19810
60 000 Kč limit (18.01.2026 22:23:56) 19358
60 000 Kč limit (18.01.2026 22:23:57) 19810
50 000 Kč limit (08.01.2026 16:24:48) 19358
50 000 Kč limit (08.01.2026 16:24:49) 2216
47 000 Kč limit (08.01.2026 16:24:25) 19358
46 000 Kč 08.01.2026 16:24:26 2216
45 000 Kč limit (08.01.2026 16:24:15) 19358
44 000 Kč 08.01.2026 16:24:16 2216
43 000 Kč limit (08.01.2026 16:24:07) 19358
42 000 Kč 08.01.2026 16:24:08 2216
41 000 Kč limit (08.01.2026 16:23:57) 19358
40 000 Kč 08.01.2026 16:23:58 2216
39 000 Kč limit (05.01.2026 23:34:32) 19358
38 000 Kč 05.01.2026 23:34:33 7106
37 000 Kč limit (02.01.2026 14:05:45) 19358
36 000 Kč 02.01.2026 14:05:46 6231
35 000 Kč limit (01.01.2026 6:47:42) 19358
34 000 Kč 01.01.2026 6:47:43 2216
33 000 Kč limit (31.12.2025 10:10:43) 19358
32 000 Kč limit (29.12.2025 20:25:37) 2216
31 000 Kč 29.12.2025 20:25:38 5420
30 000 Kč limit (29.12.2025 20:23:38) 2216
29 000 Kč 29.12.2025 20:23:39 5420
28 000 Kč limit (29.12.2025 13:56:29) 2216
27 000 Kč 29.12.2025 12:16:46 12776
26 000 Kč limit (29.12.2025 12:16:38) 2216
25 000 Kč 29.12.2025 12:16:39 12776
24 000 Kč limit (29.12.2025 12:16:30) 2216
23 000 Kč 29.12.2025 12:16:31 12776
22 000 Kč limit (28.12.2025 16:20:04) 2216
21 000 Kč 28.12.2025 16:20:05 16593
20 000 Kč limit (28.12.2025 16:19:57) 2216
19 000 Kč 28.12.2025 16:19:58 16593
18 000 Kč limit (28.12.2025 7:35:19) 2216
17 000 Kč 28.12.2025 7:27:31 16593
16 000 Kč limit (28.12.2025 7:27:17) 2216
15 000 Kč 28.12.2025 7:27:18 16593
14 000 Kč limit (28.12.2025 7:27:13) 2216
13 000 Kč 28.12.2025 7:27:14 16593
12 000 Kč limit (28.12.2025 7:27:07) 2216
11 000 Kč 28.12.2025 7:27:08 16593
10 000 Kč limit (27.12.2025 22:09:35) 2216
9 500 Kč 27.12.2025 22:09:36 2752
9 000 Kč limit (27.12.2025 9:38:23) 2216
8 500 Kč 27.12.2025 9:38:24 10921
8 000 Kč limit (27.12.2025 6:26:13) 2216
7 500 Kč 26.12.2025 11:08:48 16593
7 000 Kč limit (26.12.2025 7:17:51) 5420
7 000 Kč 26.12.2025 7:17:52 16593
6 500 Kč limit (25.12.2025 12:40:59) 5420
6 000 Kč 24.12.2025 16:21:53 817
5 500 Kč 23.12.2025 12:32:53 8620
5 000 Kč 22.12.2025 17:58:18 2216