Akvarel, 51x70 cm. Signováno vpravo dole V. Špála. Rám, sklo.
Pozn.: Vzadu potvrzení pravosti od syna autora a potvrzení pravosti od Dr. Františka Dvořáka. Dílo „Dalmácie“ od Václava Špály zobrazuje pohled na mořské pobřeží, z kterého se otevírá pohled na město v druhém plánu obrazové kompozice. Vodní hladina je pojednaná pomocí dynamických tahů umělcova štětce, které uvádí vlny do pohybu. Nad střechami města se otevírá světlé bezmračné nebe. Barevné kompozici dominuje výrazná modrá barva vodní plochy, na jejíž pozadí prosvítají teplé zemité odstíny druhého planu a detail skály v popředí kompozice. Jedná se o nepochybnou inspiraci autora klidnou chvílí u pobřeží, kterou zobrazil na předloženém výjevu. Dílo Václava Špály patří k velice žádáním akvizicím na domácím trhu a stabilně se těší vysokému zájmu sběratelů umění 20. století.
Nejdelší strana: 80 cm
o autorovi: 1885-1946
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 10 200 000 Kč.