Nejdelší strana: 116 cm
Olej na kartonu, 71x101 cm. Signováno vlevo dole s věnováním V. Radimský. Rám, sklo. Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Rodina současného majitele získala dílo přímo od autora - pochází z dvacátých let autorovy tvorby. Prvním majitelem byl MUDr. Sila, lékař z Kolína. Velmi poutavá a malířsky vyspělá práce Václava Radimského, pro něhož byl formativním pobyt ve Francii v okruhu malířů impresionistické skupiny, představuje krásný příklad díla, ve kterém Radimský po návratu do vlasti syntetizoval recepci zahraničních malířských trendů s vlastním uměleckým cítěním. Typický je nejen výběr motivu polabské krajiny, který se stal velmi častým námětem malířovy krajinářské tvorby, ale také charakteristický autorský styl. Kompozici určuje táhlá diagonála říčního toku, na jehož kovově lesklé hladině se odráží okolní příroda. Intenzitu malbě vedle majestátně působící řeky dodává způsob zpracování luční vegetace volnou malířskou zkratkou. Barvu autor na podložku kladl výstižnými údery štětce v hutném pokryvu, který na povrchu kartonu vytváří pastózní struktury. Zcela charakteristické je rovněž obsazení okrových barevných tónů, které doplňují lomené odstíny zelené a modré. O malířské vyzrálosti svědčí také práce s ponechanou podložkou, která dotváří teplé barevné ladění tohoto krásného přírodního výjevu. Předložená malba patří ke skvělým ukázkám zralého díla Václava Radimského, ve kterém se plně projevují všechny ceněné aspekty malířova talentu. Ze sběratelského hlediska je také třeba vyzdvihnout věnování MUDr. Silovi vedle autorské signatury.
o autorovi: 1867, Kolín nad Labem - 1946, Pašince u Kolína
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 8 700 000 Kč