Olej na plátně fixováném na kartonu, 46x39 cm. Signováno vpravo dole Rabas 33. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 52 cm
Václav Rabas se na tomto díle prezentuje jako autor, který v krajinomalbě rozvíjel impresionistická a postimpresionistická východiska. Důraz kladl na kvalitu působení barvy, díky níž obraz získává charakter uměleckého vyjádření. Na obraze s názvem Stromy, na němž zachytil pohled na ubíhající alej, je předně třeba ocenit právě práci s paletou. Rabas se vyjadřoval hutnými výraznými odstíny hnědí a okrů v poutavé souhře. Mezi stromy pak prosvítá světlé modravé pozadí. Tato kombinace vytváří dokonalé zdání hlubokého prostoru. Neméně přitažlivě Rabas zacházel s technikou s jasně patrnými tahy štětcem i znatelnými nánosy pigmentů. Linie větví stromů jsou pevné, jasně vedené a zřetelné. Suverénní technika, semknutost kompozice i výrazná barevnost jednoznačně podtrhuje impresivní spontánní charakter této atraktivní krajiny. Obraz patří ke zralým pracím předního českého umělce 20. století.
o autorovi: 1885, Krušovice u Rakovníka - 1954
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 300 000 Kč