Václav Rabas - Kytice polních květin

Pozn.: Vzadu výstavní štítky Umělecké besedy - Obecní dům, 1933, 1934, 1935.

Olej na plátně, 92x61 cm. Signováno vpravo dole Rabas. Datováno nečitelně. Rámováno.

Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Pozn.: Rám poškozen.

Václav Rabas patří k předním osobnostem české umělecké scény první poloviny 20. století, který výrazně promluvil do více malířských žánrů. Předložené dílo Kytice polních květin představuje mistrného zástupce Rabasovy tvorby, na němž se autor projevuje jako vyspělý pozorovatel a bravurní kolorista. Jde o vysoce zdařilé zachycení kytice, na kterém lze pozorovat všechny silné stránky autorova talentu. Barvy malíř na podložku kladl pomocí hutných tahů štětce v bezprostředním gestu, které takřka dokonale zachycuje prostorovost subtilních okvětí. Vyzdvihnout lze také barevné vyvážení, kdy tlumené odstíny modré na pozadí dávají vyniknout kopretinám a vlčímu máku ve váze. Osvětlení z pravé strany Rabasovi umožnilo vyjádřit hluboký prostor místa, do něhož je toto krásné květinové zátiší zasazeno. Není pochyb, že se jedná o práci vysoké hodnoty, jejíž koupě představuje jedinečnou investiční příležitost.

o autorovi: 1885, Krušovice u Rakovníka - 1954

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 300 000 Kč

vydraženo top posouzeno znalcem
86379. Kytice polních květin
Dražba ukončena:30.11.2022 22:32:22
Vyvolávací cena:1 500 Kč
vydraženo za:85 000 Kč