Olej na plátně, 31x47 cm. Signováno vlevo dole Vács. Jansa. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 56 cm
Václav Jansa byl skvělý krajinář a vnímavý pozorovatel Prahy, v jehož díle nabylo vedle přírodních výjevů na důležitosti zobrazení architektury. Předložený obraz představuje pohled na jednu z pražských scenérií, které Jansa maloval pravidelně. Obraz byl pojednán v jasném čistém koloritu, který výstižně zpřítomňuje autorovo vidění příznačnosti české metropole. Kompozice je založena na táhlé linii vltavských břehů, jež v předním plánu obrazu akcentuje malebná vížka. Na horizontu se objevuje zastřená silueta městského panoramatu. Pozadí zaujímá inertní obloha, jejíž odstín takřka odpovídá barevnému tónu říční hladiny. Vedle umného kompozičního řešení a zdařilé práce s paletou je na tomto Jansově díle nutno vyzdvihnout také zkušený rukopis s perfektně rozlišenou materialitou jednotlivých komponent výjevu. Hladký metalický povrch hladiny se zřetelně odlišuje od skvrnitého podání vegetace. Předložený obraz se řadí k Jansovým pracím s nespornou sběratelskou hodnotou.
o autorovi: 1859 - 1913
Narodil se v Německých Zlatníkách. Studoval AVU v Praze a ve Vídni. Věnoval se hlavně krajinomalbě a při velké přestavbě Prahy na konci 19. stol. zachytil mnoho dnes již neexistujících pohledů na Prahu, zvláště Židovské město. Podílel se na tvorbě Maroldova panoramatického obrazu Bitva u Lipan.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč