Václav Hrbek - Harlekýn

Olej na plátně, 81x65 cm. Signováno vlevo nahoře Hrbek. Rámováno.

Nejdelší strana: 84 cm

Na této práci český malíř a grafik Václav Hrbek prezentuje variaci na zobrazení postavy harlekýna, tedy tradiční figury z commedie dell'arte. Figuru lze snadno identifikovat podle typického kostkovaného kostýmu a divadelní masky. Hrbek motiv pojednává ve stylizovaném pojetí jako mužskou postavu s pevným pohledem, který harlekýn upřeně směřuje na pravou stranu obrazové plochy. Figura díky tomu zapůsobí soustředěností i vnitřním napětím. Hrbkův harlekýn zaujme i svým výtvarným pojetím, a to především semknutou kompozicí, jasně vymezenými konturami a výraznými nánosy barev, díky nimž malba zapůsobí skladebnou pevností i malířskou živostí. Jedná se o kvalitní práci, která se vyznačuje umným a vyváženým využitím malířských prostředků.

o autorovi: 1930 –1991
Malíř, grafik. Studoval na VŠUP v Praze u A. Fišárka. Byl členem ČFVU a tvůrčí skupiny Linie 67.

128870. Harlekýn
Zbývá:3 dnů, 19 hodin
Konec dražby:28.11.2024 22:46:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč