Olej na plátně, 70x50 cm. Signováno vpravo dole V. Haise. Olištováno,
Stav: Malba poškozena. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Nejdelší strana: 72 cm
Na tomto zátiší se džbánem a hruškami Václav Haise rozvíjel svůj expresivní přístup k malbě, který se promítal do všech žánrových oblastí, jež Haise ve své tvorbě obsáhl. Zátiší malíř zobrazil v mírném nadhledu, který staví do popředí syté barvy ovoce a záhyby splývající draperie. Obraz zapůsobí jako efektní studie, která autorovi dovolila soustředit se na jeho příznačný malířský přednes. Jednotlivé předměty zátiší jsou nahozeny výraznými tahy štětcem. Jejich pevnost a objem perfektně vyjadřuje nejen kladení tahů na plátno, ale také volba odstínů. Výrazná paleta, která byla pro díla Václava Haise typická, zde ustupuje barevnosti spíše střídmé a zastřené. Hloubku obrazu dodává použití tmavě modrých odstínů na pozadí. Jde o práci, na které se velmi dobře projevuje Haisova umělecká suverenita.
o autorovi: 1903 - 1990
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 85 000 Kč