Václav Brožík - Vlastní podobizna

Stav: Rám mírně poškozen. Krakeláž.

Pozn.: Dílo bylo vystaveno v rámci výstavy Václava Brožíka roku 2003 ve Valdštejnské jízdárně na Praze 1 (Národní galerie v Praze). Přiložena smlouva o výpůjčce, záznamu o stavu díla a děkovný dopis. Dále přiložen znalecký posudek z roku 2021 od PhDr. Naděždy Blažíčkové - Horové. Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem.

Olej na plátně fixovaném na kartonu, 30x25 cm. Nesignováno. Rámováno.
Na tomto autoportrétu Václava Brožíka, velikána českého umění 19. století, lze obdivovat všechny příznačné kvality autorova malířského umění. Podobizna je podána z klasického tříčtvrtečního pohledu s tmavým pozadím, které dává vyniknout zachycení ušlechtilé fyziognomie autorových rysů. Upravená tvář, dobový kostým, který svědčí o Brožíkově společenském postavení, i klidný soustředěný výraz propůjčují této nádherné podobizně vybrané kouzlo. Nenásilnou prací s rukopisem, jemným osvětlením, které podobizně dodává na plasticitě, pečlivě volenou pozorností věnovanou detailu a sjednoceným koloritem se Václav Brožík projevil jako prvotřídní portrétista. O nebývale vysoké hodnotě předkládané malby, která se v budoucnu jistě znásobí, není nejmenších pochyb.

o autorovi: 1851 - 1901

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 200 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
75428. Vlastní podobizna
Dražba ukončena:20.04.2022 20:22:52
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:180 000 Kč