Olej na kartonu, 31x27 cm. Signováno vpravo uprostřed V. Brožík. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Zezadu přípis.
Nejdelší strana: 53 cm
Václav Brožík patří k vrcholným představitelům českého akademického a historického malířství 19. století, který proslul také svou mimořádně kvalitní portrétní tvorbou. Nabízená práce patří k výborným ukázkám specifik Brožíkova přístupu. Muže ve zbroji malíř zobrazuje v hrdém, ale nenuceném postoji, jak pohled upírá mimo divákovu osu. Pevné rysy mužovy tváře i jeho výraz jsou podány tak, že velmi dobře vyjadřují kulturní úroveň portrétovaného. Ocenit je třeba také technické zpracování podobizny, ve kterém se prosazuje umné vystižení charakteru materiálů, stejně jako přesvědčivá jasná barevnost. V menším formátu si malíř dovolil technickou uvolněnost. Předložený portrét lze zařadit k hodnotným ukázkám Brožíkovy portrétní tvorby, které jsou na trhu s uměním velmi vysoko ceněny.
o autorovi: 1851 - 1901
Narodil se v Železném Hamru u Třemošné. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, Drážďanech a Mnichově. Studijní cestu podnikl do Nizozemí, kde studoval staré vlámské a holandské malíře. Poté pedagogicky působil na pražské AVU. Pobýval částečně v Praze a Paříži. Stal se nejznámějším českým malířem v Evropě poslední čtvrtiny 19. století, který jako člen Francouzského institutu vstoupil mezi „čtyřicet nesmrtelných“, což se žádnému jinému českému umělci nepodařilo. Byl malířem českých dějin, historických výjevů, žánrů a podobizen, člen výtvarné generace Národního divadla v Praze.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 200 000 Kč