Václav Brožík - Podobizna paní Renardové

Olej na plátně, 58x38 cm. Nesignováno. Rámováno.

Stav: Rám poškozen.

Pozn.: Na rubu přípis. Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové-Horové.

Václav Brožík se ve své době zařadil mezi nejvyhledávanější portrétisty. Úspěch mu zaručilo suverénní zvládnutí akademické malby, kterou dokázal výborně přizpůsobit charakteru i požadavkům každého z portrétovaných. Předložené dílo se řadí mezi vyspělé zástupce Brožíkovy tvorby tohoto žánru, na kterém je zároveň možné pozorovat charakteristické znaky autorova malířského rukopisu. V případě podobizny paní Renardové, jejíž vznik nejspíše spadá do poslední dekády 19. století, malíř sáhl k pozoruhodné kompozici, kdy je modelčino poprsí skryto za roztaženým vějířem. Jeho obrys spolu s ramínkem šatu však zároveň poutá pohled k linii modelčiny ladné šíje a propůjčuje podobizně nadlehčený ráz. Velmi krásný moment portrétu představuje také výraz modelky, která pohled soustředěně upírá mimo divákovu osu. Vrchol kompozice tvoří její náročný účes s vysoko vyčesanými vlasy a typickou ozdobou. Pro Brožíka je naprosto typický hladký rukopis bez markantních známek úderů štětce a pečlivě budované barevné valéry čitelné nejen na ženině dokonalé pleti, ale také na citlivě osvětleném pozadí. Předložená malba prokazuje, že pro každé své dílo malíř volil jedinečné zpracování. Jde o jednu z velmi hodnotných a kvalitních ukázek Brožíkova portrétního mistrovství.

o autorovi: 1851 - 1901

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 200 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
85354. Podobizna paní Renardové
Dražba ukončena:02.11.2022 20:40:43
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:120 000 Kč