Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Naděždou Blažíčkovou - Horovou a PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 74 cm
Olej na plátně, 74x53 cm. Monogramováno vpravo dole B. Vzadu přípis. Rámováno.
Obraz s vyobrazením postavy Mistra Jana Husa od Václava Brožíka lze vztáhnout k jeho známému velkoformátovému dílu Mistr Jan Hus na koncilu kostnickém se scénou Mistrova odsouzení, pro něž malíř vytvořil početný soubor přípravných studií. Pevný soustředěný pohled, gesto Mistrovy ruky i odhodlaný výraz jsou variantou podání ústřední figury z tohoto velkolepého díla. Dokonale funguje i samostatné ztvárnění této osobnosti českých dějin na předloženém obraze, které působivými výtvarnými prostředky akcentuje rozhodnost Mistrova postoje a morální převahu nad jeho soudci. Díky zvolené póze, řešení fyziognomických rysů tváře, podané z profilu, i tmavým pozadím postava Mistra Jana Husa navozuje velmi majestátní dojem. Provedení malby suverénními tahy štětce s efektním temnosvitem připomene díla mistrů starého umění a podává jasný důkaz o malířových kvalitách. Jde o dílo galerijních kvalit s mimořádnou uměleckou i sběratelskou hodnotou.
o autorovi: 1851 - 1901
Narodil se v Železném Hamru u Třemošné. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, Drážďanech a Mnichově. Studijní cestu podnikl do Nizozemí, kde studoval staré vlámské a holandské malíře. Poté pedagogicky působil na pražské AVU. Pobýval částečně v Praze a Paříži. Stal se nejznámějším českým malířem v Evropě poslední čtvrtiny 19. století, který jako člen Francouzského institutu vstoupil mezi „čtyřicet nesmrtelných“, což se žádnému jinému českému umělci nepodařilo. Byl malířem českých dějin, historických výjevů, žánrů a podobizen, člen výtvarné generace Národního divadla v Praze.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 200 000 Kč