Nejdelší strana: 63 cm
Olej na plátně, 63x46 cm. Signováno vlevo dole V. Březina. Rámováno.
Václav Březina se stal jedním z prvních studentů krajinářské školy Julia Mařáka na Pražské Akademii výtvarných umění. Jeho dílo nese příznačné rysy tohoto školení, z nějž vzešla řada kvalitních a vysoce ceněných malířů krajiny. Václav Březina, který později sám krajinomalbu vyučoval, se věnoval předně zachycení lesních interiérů, pohledů na říční toky anebo polní úhory. K jeho silným stránkám patřil cit pro nenucené podání neopakovatelných přírodních kompozic s nádechem romantismu a velmi umné zacházení s barvou i prostorem. Kvality autora jsou zcela patrné i na této nádherné olejomalbě s břízami. Popředí obrazové plochy rozčleňují útlé kmeny stromků, jejichž koruny v horní části obrazu vytváří lehký olistěný baldachýn. Skrze břízy lze pozorovat sluncem zalitou louku, zpoza níž vystupuje silueta pohoří s hradní architekturou. Jde o nesmírně hodnotnou práci, která by neměla uniknout pozornosti žádného sběratele.
Pozn.: Vzadu přípis. Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
o autorovi: 1862 - 1906
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 225 000 Kč.