Nejdelší strana: 120 cm
Olej na plátně, 85x120 cm. Nesignováno. Nerámováno.
Předložený obraz zastupuje pozoruhodný příklad idealizované komponované krajiny, která byla typická pro klasicizující směr malířství starých mistrů. Výjev je zasazen do dramaticky působící přírodní scenérie, kterou ozvláštňují výrazné světelné efekty. Ve středu kompozice se nachází postavy pastevců, zatímco zadní obrazový plán zaujímá ubíhající hornatá krajina se siluetou hradeb a heroicky ztvárněná obloha. Citlivou volbou barevné škály, realistickým podáním a detailním malířským rukopisem se tato práce přimyká ke klasicizující estetice, ve výjevu pastorální idyly a efektním zpracování krajinného rámce lze nicméně cítit ozvuky romantismu. Analýza dosud nedovolila dílo připsat konkrétní malířské škole či osobnosti, jedná se však o značně kvalitní obraz s nespornou uměleckou hodnotou.