Nejdelší strana: 128 cm
Olej na plátně, 63x100 cm. Nesignováno. Rámováno.
Pozn.: Malba poškozena. Rám mírně poškozen.
Olejomalba od středoevropského malíře přelomu 18-19. století zachycuje dynamickou scénu bitvy, která se odehrává pod úpatím hor. První plán obrazové kompozice vyplňuje skupina vojáku na koních, pohlcených probíhajícím soubojem. Divákovu pozornost zaujme především skupina tří vojáků ve středním plánu kompozice, jejichž emoce plně vyjádřují dramatické napětí zobrazené scény. Dramatickou náladu zobrazeného výjevu dovršuje temné nebe s kupícími se dešťovými mraky, které visí nad bitvou a barevnost, redukovaná na teplé odstíny červené barvy a okru, a studené tóny v pozadí. Mistrovsky provedené emoce zobrazených postav a detaily obrazové kompozice vypovídají o vysoké kvalitě uměleckého díla, jehož hodnota zcela jistě značně stoupne, podaří-li se zjistit autorovu identitu.