Nejdelší strana: 60 cm
Olej na plátně, 50x60 cm. Signováno vlevo dole Čonka 22. Nerámováno.
Štefan Čonka, malíř slovenského původu, získal výtvarné vzdělání na pražské VŠUP. Pro formování jeho umělecké osobnosti byl zásadní také pobyt v zahraničí. Na plátně na první pohled zaujme monumentalizující kompozice na diagonálu a velice poutavé světelné podmínky, které výjev prosycují lyrickou atmosférou a zároveň podporují vysoce přesvědčivé vyjádření prostoru. Velkou pozornost umělec věnoval realistickému detailu, který výborně naznačuje texturu součástí zobrazené scény, prašné cesty i okolní vegetace. Celkovému dojmu přispívá rovněž barevnost okrových a zelených tónů, které jsou proloženy ostrými stíny. Jedná se o prvotřídní dílo, na kterém se projevuje autorova jedinečná schopnost monumentalizovat krajinu.
o autorovi: 1976, Michalovce
Slovenský krajinář, autodidakt.