Nejdelší strana: 82 cm
Olej na kartonu, 51x66 cm. Signováno vpravo dole Feikl St. Rám, sklo.
Pozn.: Rám poškozen.
Stanislav Feikl byl vynikající český krajinář, který se zaměřoval na zachycení impozantních pražských výjevů a panoramat. Předložený obraz Svatý Mikuláš z Vrtbovské zahrady patří k vyspělým ukázkám jeho zralého díla, které se vyznačuje sjednoceným koloritem hnědých odstínů, umnou kompozicí a volným skvrnitým rukopisem, jenž malířovu tvorbu sbližuje s impresionistickou estetikou. Na obraze je vedle těchto kvalit nutno ocenit také cit pro jedinečné světelné podmínky. Sluneční svit dopadá na střechy Svatovítské katedrály a chrámu sv. Mikuláše, zatímco skulptura v popředí zůstává zahalena ve stínu. Tento moment tomuto obrazu vysoké umělecké kvality dodává mírně lyrický ráz. Obrazy Stanislava Feikla patří k dílům, která jsou na trhu s uměním velmi vyhledávána.
o autorovi: 1873–1933 Studoval na pražské Umělecko-průmyslové škole a u profesora Vratislava Nechleby na Akademii výtvarných umění. Procestoval Rusko, Turecko, Dalmácii a severní Itálii. Je známý svými obrazy staré Prahy, krajinami (kromě ciziny např. rodného Podkrkonoší) a ženskými portréty včetně aktů. Pod vlivem Antonína Slavíčka maloval impresionistické obrazy.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 70 000 Kč