Nejdelší strana: 49 cm
Olej na kartonu, 27x36 cm. Signováno vpravo dole Lolek St. 30. Rám, sklo.
Obraz Na jaře představuje typickou ukázku díla Stanislava Lolka. Do malířského projevu tohoto autora se nesporně promítly zkušenosti ze studií na lesnické škole, formativní léta u Julia Mařáka na pražské Akademii výtvarných umění, ale samozřejmě také přirozené pouto k divoké přírodě, které se stalo pandánem jeho tvorby. Předložené dílo komornějšího formátu představuje klidný pohled na srnu s kolouchem, jak se pasou na louce při kraji lesa. Krásný kontrastní kolorit pro autora typických živých přírodních barev mistrně navozuje atmosféru jarního probouzení. Současně však zachovává rys intimity, která vychází z volby motivu, tedy pozorování nerušeného života v krajině. Vyzdvihnout je samozřejmě třeba suverénní rukopis s ponechanými tahy štětce, které výborně naznačují strukturu travnatého porostu, ale i listoví stromků, mezi nimiž se zvířata objevují. Námět, kompozice na zlatý řez i barevné řešení diváka unáší do prostoru obrazu a umožňuje vnímat jedinečný prožitek ze scény, kterou skrze malířovu ruku pozoruje. Jde o nesporně kvalitní práci s vysokou výtvarnou i sběratelskou hodnotou.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
o autorovi: 1873 - 1936
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 420 000 Kč