Slavoj Kovařík - Domy

Olej na plátně, 65x70 cm. Signováno vzadu S. Kovařík. Rámováno.

Nejdelší strana: 70 cm

Na obraze Domy Slavoj Kovařík využil expresivní styl malby, který je pro jeho dílo typický. Kompozici Kovařík takřka zcela zaplňuje robustními objekty domů, které vytváří specifický prostor městské krajiny. Výrazná barevnost potemnělých odstínů, která kontrastuje s osvícenými plochami, a podání tvarů fasád vytváří dojem přímého ponoru do přítomnosti ve scéně. Svitové efekty a prostorové utváření jako by diváka vtahovaly dovnitř obrazu. Pozornost je třeba věnovat i autorovu osobitému malířskému stylu s čitelnými tahy rozmývání barev na plátně, které ještě umocňuje emotivní působení obrazu. Malba bezesporu patří k velmi kvalitním a výrazově silným dílům Slavoje Kovaříka, na nichž rozpracovával témata města.

o autorovi: 1923 – 2003
Malíř. Studoval na Škole umění ve Zlíně u prof. Hrocha a na VŠUP v Praze u prof. Filly. Pracoval jako jevištní výtvarník v divadlech v Olomouci a jako pedagog na FF UP v Olomouci. Ve své tvorbě dával přednost vyjádření prožitku před zpodobněním reality. Nejprve zpracovával městské motivy, později se přiklonil ke strukturální abstrakci, používal nejrůznější materiály a struktury. Na studijních cestách do Anglie a Německa ho zaujal pop-art a lettrismus. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách Muzea umění v Olomouci, Galerie výtvarného umění v Ostravě, OGVU v Opavě a jinde.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 120 000 Kč.

123735. Domy
Zbývá:7 dnů, 7 hodin
Konec dražby:26.09.2024 23:04:00
Minimální příhoz:100 Kč
Aktuální cena:3 400 Kč