Pozn.: Pozdější autorská signatura.
Nejdelší strana: 66 cm
Olej na kartonu, 50x35 cm. Signováno vpravo dole R. Kremlička. Rám, sklo. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem a prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Rudolf Kremlička byl jednou z nejvýraznějších osobností českého malířství první poloviny 20. století. Patřil ke stěžejním členům skupiny Tvrdošíjných. Ve svém díle prošel velmi pozoruhodným uměleckým vývojem, který směřoval k osobité autorské stylizaci převáženě ženských figurálních výjevů. Předložená malba s výjevem ševce v dílně představuje vysoce kvalitní dílo z etapy Kremličkova díla z počátku 20. století, kdy se autor vyjadřoval volným realisticky pojatým přednesem. Obraz je podán úsporným způsobem, který svědčí o autorově obeznámenosti se zahraniční výtvarnou scénou. Tomuto dojmu odpovídá jak kompozice, tak práce s paletou. O nadstandardní hodnotě díla vypovídá také suverénní malířský rukopis. Autor oproštěnou barevnou škálou uvolněnými, ale jasně vedenými tahy štětce mistrně vystihl modelaci objemu zobrazené postavy i prostor interiéru světnice. Jde o obraz s velmi vysokou uměleckou i sběratelskou hodnotou.
o autorovi: 1886 - 1932
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 5 400 000 Kč