Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Olej na kartonu, 40x50 cm. Signováno vpravo dole Rom. Havelka. Rámováno.
Roman Havelka ve svém díle nezapře východisko ve zkušenosti s ateliérem Julia Mařáka, jímž prošel po studiu na pražské UMPRUM. Svoje malířské umění zasvětil především krajinomalbě, v níž dokázal výborně zhodnotit schopnost nalézat v přírodě zajímavé poutavé scenérie. Na předkládaném obraze zaznamenal husté stromořadí podél ubíhající cesty. Podání bohatě olistěných sluncem prosycených korun nenechává na pochybách, že malíř pracoval v plenéru za jasného dne. Intenzivní světle zelený odstín se mění do žluté a umožňuje takřka cítit svitem prozářený vzduch. Snahu o zachycení nezaměnitelnosti zobrazeného místa podporuje spontánní, na autora poměrně značně uvolněný rukopis. Jedná se o ukázku české krajinářské školy par excellence od autora, který již za svého života úspěšně vystavoval. Dílům Romana Havelky se právem přiznává velmi vysoká hodnota, která plně odpovídá stoupajícímu ocenění autorova místa v českém malířství.
o autorovi: 1877 - 1950
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 640 000 Kč