Roman Havelka - V lese

Olej na kartonu, 28x40 cm. Signováno vpravo dole Rom. Havelka. Rámováno.

Stav: Rám i malba mírně poškozeny.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 51 cm

Obraz V lese vytvořil známý krajinář Roman Havelka, který mohl čerpat nejen ze své zkušenosti s ateliérem Julia Mařáka na pražské AVU, ale také ze studijních pobytů v zahraničí. Na nabízeném díle Havelka předkládá pohled do lesního interiéru, jehož příjemná uklidňující atmosféra pracuje s důrazem na vystižení přirozeného rázu prosvětleného výseku lesní krajiny. Příroda se tu před divákem otevírá jako místo bytostně intimní a živé. Výjev malíř pojímá realisticky a soustředí se zejména na vyjádření intenzity barevného působení vegetace, ke které proniká jasné denní světlo. To vše se zachováním volného direktního rukopisu s ponechanými stopami kontaktu štětcem s podložkou. Malíř tímto způsobem zcela přesvědčivě zachycuje svěží hutnost a životný ráz přírody a zároveň divákovi umožňuje vnímat přitažlivost nezahlazené malířské techniky. Předkládaná olejomalba zastupuje velmi zdařilou a kvalitní ukázku tvorby této výrazné osobnosti českého krajinářství.

o autorovi: 1877 - 1950

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 640 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
105435. V lese
Dražba ukončena:29.11.2023 20:54:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:12 000 Kč