Olej na kartonu, 34x44 cm. Signováno vlevo dole Rom. Havelka 1933 Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 58 cm
Předložená olejomalba je dílem Romana Havelky, žáka slavného Julia Mařáka na pražské akademii, a zobrazuje pohled na zimní odpoledne zalité slunečním světlem. Světlo dopadá na pravou část obrazové kompozice, jejíž levá část je zasazená do stínu, který vrhají výrazné vertikály stromů. Na levé straně od středu kompozice se nachází stavení, na jehož střeše spočívá hutná hmota sněhu. Nic neruší klid zobrazeného výjevu, který vyvolává u diváka pocit tiché chvíle v přírodě. Svěží a rychlý dělený rukopis umělcova štětce rychle modeluje objemy a tvary čímž uvádí celou kompozici do pohybu při její plné statice. Dílo je vynikajícím příkladem tvorby Romana Havelky a zároveň české krajinomalby školy Julia Mařáka a je skvělou investiční příležitostí.
o autorovi: 1877 - 1950
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 640 000 Kč