Roman Havelka - Lesní mýtina

Olej na kartonu, 50x65 cm. Signováno vpravo dole Rom. Havelka. Rámováno.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 75 cm

Výjev zachycující lesní mýtinu pochází od vynikajícího českého malíře Romana Havelky, studenta pražské AVU, kde Havelka získal zkušenost s ateliérem Julia Mařáka. Havelka se specializoval na krajinomalbu, která mu umožnila zhodnotit jeho vysoký pozorovatelský potenciál. Na předloženém díle představuje průhled lesní přírodou s naznačenou cestou. Autor zde pracoval velmi bezprostředním způsobem pomocí skvrnitého kladení barev na podložku, které malbě dodává velmi životný svěží ráz. Spontánní charakter malby podporuje také volba barevných tónů, která citlivě reaguje na kolorit místa v době, kdy ho autor maloval. V Havelkově stylu se jednoznačně prosazuje snaha o záznam intimity lesního interiéru s jeho jemnou barevnou a světelnou poetikou, jak o tom hovoří právě paleta s primárním zastoupením přírodních odstínů. Patřičnou pozornost je samozřejmě třeba věnovat také suverénní rukopisné technice, která poutavě zpřítomňuje dojem z pozorované přírodní scény. Havelka se právem řadí ke skupině vysoce ceněných českých krajinářů, kteří byli v kontaktu s osobností Julia Mařáka. Lze jen očekávat, že hodnota malby bude stoupat.

o autorovi: 1877 - 1950

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 640 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
104017. Lesní mýtina
Dražba ukončena:25.10.2023 21:44:21
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:22 000 Kč