Olej na sololitu, 30x45 cm. Signováno vpravo dole Jiran R. Rámováno.
Nejdelší strana: 56 cm
Ženský akt Roberta Jirana lze označit za velmi zdařilou a luxusně působící ukázku osobitého projevu tohoto českého výtvarníka. Jiran zde sáhl k tradičnímu malířskému námětu nahého ženského těla, které zpracoval stylizovanou formou v souladu se svým tvarovým myšlením. Barevnost je v tomto případě sice výrazná, ale umírněná, založená na karmínově červené a ebenově hnědé, které nechávají vyniknout světlému perleťovému odstínu modelčiny pleti. Tvarová stylizace malíři umožnila zdůraznit ušlechtilé křivky ženské figury s výrazně klenutými boky, pevným poprsím a křehkým profilem obličeje v perfektní souhře. Z obrazu promlouvá senzuální krása a nepopiratelná pozorovatelská i malířská suverenita. Obraz se vyznačuje vysokou estetickou i sběratelskou hodnotou.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 265 000 Kč.